fbpx

Učilište EduSS

Izjava o pristupačnosti

Izjava o pristupačnosti

Učilište EduSS, ustanova za cjeloživotno obrazovanje i obrazovanje odraslih upisana pri Trgovačkom sudu u Zagrebu, nastoji osigurati pristupačnost svoje mrežne stranice u skladu sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora (Narodne novine, broj 17/19; u daljnjem tekstu: Zakon o pristupačnosti) od 23. rujna 2019., kojim se u nacionalno zakonodavstvo preuzima Direktiva (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora od 26. listopada 2016. (SL L 327 od 2. prosinca 2016.).

Ova Izjava o pristupačnosti primjenjuje se na web sjedište Učilišta EduSS na adresi www.uciliste-eduss.hr.  

Web stranica www.uciliste-eduss.hr u većoj mjeri je usklađena sa Zakonom o pristupačnosti te Smjernicama CARNET-a za osiguravanje digitalne pristupačnosti koje su pregledane i odobrene od nacionalnih krovnih udruga osoba s invaliditetom. Ispunjena je većina zahtjeva europske norme EN 301 549 V1.1.2 (2015-04), uz iznimke koje se navode u nastavku.  

 

Stupanj usklađenosti
Čvrsto vjerujemo da internet treba biti dostupan i pristupačan svima te smo posvećeni pružanju web stranice koja je pristupačna najširem mogućem broju korisnika, bez obzira na okolnosti i sposobnosti.

Kako bismo to postigli nastojimo se pridržavati smjernica Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) na razini AA, koje je razvio World Wide Web Consortium (W3C). Ove smjernice objašnjavaju kako učiniti web sadržaj pristupačnim osobama s različitim vrstama invaliditeta. Poštivanjem tih smjernica osiguravamo da je naša web stranica dostupna svima: slijepim osobama, osobama s motoričkim oštećenjima, osobama s oštećenjima vida, kognitivnim teškoćama i drugima.

Izbornik pristupačnosti stranice www.uciliste-eduss.hr aktivira se klikom na ikonu izbornika pristupačnosti koja se pojavljuje u desnom donjem kutu stranice.

Ova web stranica koristi razne tehnologije kako bi bila što pristupačnija u svakom trenutku. Koristimo sučelje za pristupačnost koje omogućuje osobama s posebnim potrebama prilagodbu korisničkog sučelja (UI) i dizajna prema vlastitim potrebama. Uz to, web stranica koristi AI-baziranu aplikaciju koja radi u pozadini i kontinuirano optimizira razinu pristupačnosti. Ova aplikacija prilagođava HTML stranice, funkcionalnost i ponašanje za čitače ekrana koje koriste slijepi korisnici te za navigaciju tipkovnicom za osobe s motoričkim poteškoćama.

Ako pronađete poteškoće u radu stranice ili imate prijedloge za poboljšanje, možete se obratiti operatorima web stranice. Rado ćemo čuti vaše povratne informacije.

 

Čitač ekrana i navigacija tipkovnicom
Naša web stranica implementira ARIA (Accessible Rich Internet Applications) atribute uz razne promjene u ponašanju, kako bi slijepim korisnicima koji koriste čitače ekrana omogućila čitanje, razumijevanje i uživanje u funkcijama stranice. Korisnici čitača ekrana odmah po ulasku na stranicu dobivaju obavijest za uključivanje “profila za čitač ekrana”, kako bi mogli učinkovito pregledavati i koristiti stranicu.

 

Optimizacija za čitače ekrana:
Koristimo pozadinski proces koji analizira sve komponente web stranice kako bi osigurao usklađenost, čak i prilikom ažuriranja stranice. Na primjer, pružamo precizne oznake obrazaca, opise za interaktivne ikone (društvene mreže, pretraga, košarica itd.), smjernice za unos podataka u obrasce te uloge elemenata poput gumba, izbornika i dijaloških okvira.
Proces također analizira slike na web stranici i pruža točne i smisleno opisane ALT oznake za slike koje nisu opisane. Također koristi OCR (optičko prepoznavanje znakova) tehnologiju za prepoznavanje teksta unutar slika.
Za uključivanje prilagodbi čitača ekrana korisnici mogu u bilo kojem trenutku pritisnuti Alt+1. Također, korisnici čitača ekrana automatski dobivaju obavijesti za uključivanje načina rada za čitač ekrana prilikom ulaska na stranicu.

 

Optimizacija navigacije tipkovnicom:
Proces prilagođava HTML stranice i dodaje različite funkcije putem JavaScript koda kako bi stranica bila operativna pomoću tipkovnice. To uključuje navigaciju pomoću tipki Tab i Shift+Tab, upravljanje padajućim izbornicima pomoću strelica, zatvaranje istih tipkom Esc, pokretanje gumba i poveznica tipkom Enter, kao i navigaciju među elementima poput radio gumba i kućica za označavanje pomoću strelica.
Korisnici tipkovnice također mogu koristiti prečace poput “M” (izbornici), “H” (naslovi), “F” (obrasci), “B” (gumbi) i “G” (grafike) za brzi prijelaz na specifične elemente.

 

Profili podrške za osobe s invaliditetom
• Način siguran za epilepsiju: Omogućuje sigurno korištenje web stranice uklanjanjem treperavih animacija i rizičnih kombinacija boja.
• Način za osobe s oštećenjem vida: Prilagođava web stranicu za osobe s problemima vida poput mrene, glaukoma i drugih.
• Način za kognitivne teškoće: Pruža različite opcije za pomoć korisnicima s disleksijom, autizmom i drugim poteškoćama.
• Način prilagođen ADHD-u: Olakšava čitanje i fokusiranje smanjenjem ometanja.
• Način za slijepe osobe: Prilagođava stranicu za rad s čitačima ekrana poput JAWS, NVDA i VoiceOver.
• Profil navigacije tipkovnicom (motorička oštećenja): Omogućuje upravljanje web stranicom pomoću tipkovnice.

 

Prilagodbe korisničkog sučelja i čitljivosti
• Prilagodba fontova (veličina, vrsta, razmak).
• Prilagodba boja i kontrasta.
• Isključivanje animacija.
• Isticanje važnih elemenata sadržaja.
• Isključivanje zvuka.
• Omogućavanje virtualne tipkovnice i drugih funkcija.

 

Kompatibilnost s preglednicima i tehnologijama
Nastojimo podržati širok spektar preglednika i tehnologija za pomoć, uključujući Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge, kao i čitače ekrana JAWS i NVDA.

 

Napomene, komentari i povratne informacije
Unatoč našim naporima, moguće je da neki dijelovi stranice nisu u potpunosti pristupačni. Stalno radimo na poboljšanju pristupačnosti i usklađivanju s tehnološkim napretkom te nam se obratite za bilo kakvu pomoć.

 

Nepristupačan sadržaj
Sadržaj naveden u nastavku nepristupačan je u pogledu općih zahtjeva za osiguranje pristupačnosti zbog sljedećih razloga:
• pojedine .pdf datoteke sadržane u objavama nisu u cijelosti nastale izvozom iz izvorišne datoteke iz alata Microsoft Office Word uz odabir opcija za pristupačnost, već skeniranjem tiskanih dokumenata, odnosno nisu pristupačne jer nisu prikladno pripremljene za čitače ekrana;
• pdf datoteke otvaraju se u novom prozoru (tabu) preglednika, a .doc i .ppt datoteke dostupne su isključivo kao datoteke za preuzimanje;
• dio poveznica nije podcrtan, odnosno ne sadrži prikladne tekstualne opise;
• za prikaz video sadržaja se koristi youtube servis za umetanje videa;
• za prikaz takvih video sadržaja se koristi iframe metoda čime se na navedenoj web stranici prikazuje sadržaj youtube.com stranice koji nema isti nivo prilagođenosti pristupačnosti, a neki video sadržaji nemaju tekstualne titlove;
• za prikaz interaktivnih mapa se koristi Google maps;
• za prikaz takvih mapa se koristi iframe metoda čime se na navedenoj web stranici prikazuje sadržaj maps.google.com stranice koji nema isti nivo prilagođenosti pristupačnosti.

 

Podizanje razine pristupačnosti
Učilište EduSS će provesti korektivne mjere za rješavanje problema nepristupačnosti sadržaja svoje web stranice u maksimalnoj mogućoj mjeri te nastaviti primjenjivati relevantne standarde pristupačnosti stranice u skladu sa preporukama World Wide Web Consortium (W3C).

 

Priprema Izjave o pristupačnosti
Izjava je pripremljena dana 29. prosinca 2024. godine, sukladno Predlošku izjave o pristupačnosti koji je u skladu s Direktivom (EU) 2016/2102 Europskog parlamenta i Vijeća o pristupačnosti internetskih stranica i mobilnih aplikacija tijela javnog sektora, a koji utvrđen je Provedbenom odlukom komisije EU 2018./1523 11. listopada 2018.
Za pripremu ove Izjave korištena je metoda samoprocjene koju je provelo Učilište EduSS.

 

Povratne informacije i podaci za kontakt
Upite o eventualnim neusklađenostima, kao i o informacijama i sadržajima isključenima iz područja primjene Direktive na web sjedištu www.uciliste-eduss.hr korisnici mogu uputiti Učilištu EduSS.

Adresa sjedišta: Amruševa 10, 10 000 Zagreb
Tel: +385 98 998 10 78
E-mail: sluzbenik@uciliste-eduss.hr
OIB:  51285800855
MBS: 081609575

 

Postupak praćenja provedbe propisa
Tijelo nadležno za praćenje usklađenosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora sa zahtjevima pristupačnosti i za nadzor nad provedbom Zakona o pristupačnosti jest Povjerenik za informiranje Republike Hrvatske.
U slučaju nezadovoljavajućih odgovora na obavijest ili zahtjev za povratne informacije o pristupačnosti ove stranice, korisnici se mogu obratiti Povjereniku za informiranje putem telefona broj +385 1 2099 100 ili putem elektroničke pošte na adresi ppi@pristupinfo.hr.